uprawa jabłek

Czasu nie kupisz ale możesz go zaoszczędzić, dzięki najnowszym technologiom.
Dla sadowników, którzy chcą więcej czasu spędzić w domu.
uprawa jabłek
17 Jul 2019
Oglądane 67 razy
Jak należy sprzedawać jabłka MTAS 2017
Jak należy sprzedawać jabłka MTAS 2017
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 782 razy
Muna - przyszłość Polskich sadów ? MTAS 2017
Muna - przyszłość Polskich sadów ? MTAS 2017
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 5645 razy
Jabłko przemysłowe.
Sadownik nie powinien się przejmować ceną jabłka przemysłowego,
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 3670 razy
Ochrona w kwitnienie
Kwitnienie jest najładniejszą porą roku, ale tez najważniejszą. Pełnia kwitnienia juz za chwilkę, więc czas pomysleć o preparatach które zwalczają szeroka gamę chorób grzybowych. Choroby które infekuja w czasie kwitnienia to: Gorzka zgnilizna \'Pezicula\' i \'Gromerella\' Szara pleśń \'Botrytis cinerea\' Zgnilizna gniazda nasiennego \'Arternaria\' i \'Fusarium\' Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych \'Monilinia\' Sucha zgnilizna przykielichowa jabłek wywoływana przez wiele grzybów. To wlasnie teraz, w kwitnienie, walczymy z tymi chorobami. Szczególnie jest to bardzo ważne gdy podczas kwitnienia mamy pogodę deszczową. Jak wygląda obecna sytuacja ? Tego nie trzeba opisywać, pogoda przewrotna i częste opady deszczu. Wsiadamy do ciągników sadownicy !:)
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 1858 razy
Znowu o wapniu cz 3
O co chodzi z preparatem BioCal? BioCal aktywuje pobieranie wapnia i transportowanie do komórek które tego potrzebują. Okazuje się ze stosowanie preparatów z tej grupy w kwitnienie, daje dużo większy przypływ wapnia do owoców niż stosowanie innych nawozów wapniowych w późniejszych fazach. Zaletą jest również to, że podczas sezonu stosujemy go tylko 4-krotnie. Fakt, ze między trzecim a czwartym zabiegiem jest długa przerwa w nawożeniu dolistnym wapniem, wtedy w zależności od sezonu można wykonać dodatkowy zabieg. Tak jak w sezonie 2015 dodatkowe zabiegi okazały się konieczne tak przy normalnym układzie pogodowym inne zabiegi wapniowe nie są potrzebne.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 12971 razy
Znowu o wapniu
Znowu rozmawiamy o wapniu, tym razem nasze rozmowy wyjaśniają kiedy zacząć nawożenie pozakorzeniowe tym pierwiastkiem. Sezon 2015 nauczył nas sadowników, że nie możemy czekać na przełom czerwca/lipca z dostarczaniem wapnia ponieważ mogą przyjść wysokie temperatury i nawożenie może stać się nie efektywne. Wapń to nie tylko Gorzka plamistość podskórna, posłuchajcie.!
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 12494 razy
Znowu o wapniu cz 2 .
Wapń to nie tylko gorzka plamistość.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 5486 razy
Wiosenne zwalczanie przędziorków cz 2
Mówimy o wszystkim tym co ważne i nie boimy się żadnego tematu ! Czy produkt oparty na polimerach silikonu powoduje uszkodzenia przetchlinek na jabłkach ? Wielu sadowników zadawało sobie to samo pytanie w ubiegłym sezonie. My mówimy jak jest ! Zapraszamy do oglądania !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 948 razy
Wiosenne zwalczanie przędziorka owocowca.
Wiosna to okres kiedy rośliny i owady budzą się do życia. Dlatego systematycznie, jeszcze w okresie bezlistnym, należy lustrować sad w kierunku obecności zimujących form szkodników. Jak sobie radzić z ich wczesnowiosennym zwalczaniem jeśli spóźnimy się z zabiegiem lub nie trafimy w \"okno pogodowe\" stosowania olejów parafinowych ? Czy jest dostępny produkt będący bezpieczna alternatywą dla parafiny ? Zapraszamy do oglądania !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 1254 razy
Forum sadownicze.Uszkodzenia pomrozowe.
Przeglądając wykresy z rozkładem temperatur w okresie zimowym 2015/2016 możemy zaobserwować moment kiedy nastąpiły znaczne spadki temperatur po bardzo ciepłym grudniu. W styczniu kilkunastostopniowe mrozy mogły spowodować niewielkie przemrożenia u podstawy pąków na jabłoniach oraz krótkopędów na czereśniach. Czy rośliny zdążą zregenerować uszkodzoną tkankę ? Zapraszamy do oglądania !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 267 razy
Fruit Logistyka 2016.
Krótki reportaż z jednych z najlepszych targów owocowo-warzywno-technologicznych (inaczej nie da się tego ująć) na świecie - Fruit Logistyka 2016.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 533 razy
Lustracja sadu. Tajemniczy kanał w gałęzi.
Lustrując sad możemy napotkać na ciekawe objawy występowania różnych gatunków szkodników. Nawet jeśli od razu nie zidentyfikujemy jaki to szkodnik, możemy sięgnąć do książek lub po poradę do specjalistów - tak jak My, a dzięki temu wzbogacamy się o nową wiedzę i nowe doświadczenia ! Trociniarka czerwica to problem starych sadów ? Nie zawsze !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 380 razy
Odpowiedź na pytanie co zrobić aby mieć jakość jak w sklepach w Singapurze?
Odpowiedź na pytanie co zrobić aby mieć jakość jak w sklepach w Singapurze? Trzeba dbać o jakość na każdym etapie uprawy jabłek, przez cały sezon:
1. Wykluczenie wszelkich problemów z korą typu zgorzele i raki 2. Troszczymy się o dostarczanie wapnia już od kwitnienia 3. Zabezpieczenia przed chorobami już od samego początku wegetacji 4. Nawożenie azotowe 5. Nawadnianie we właściwych momentach 6. Regulacja wzrostu 7. Przerzedzanie 8. Cięcia letnie 9. Odpowiedni termin zbioru. 10. Zabiegi pozbiorcze zabezpieczające przed rozwojem chorób przechowalniczych 11. Zabezpieczenie jabłek na czas transportu
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 441 razy
Parch jabłoni 2015 część 3
Parch Jabłoni to temat rozległy. Mamy nadzieje, że temat dokładnie omówiliśmy w poprzednich filmach. W tym filmie ukazujemy wyniki doświadczeń które prowadził Instytut Praktycznego Sadownictwa. Wszystkie preparaty kontaktowe mają minusy które przekładają się na skuteczność, odpowiednimi adiuwantami możemy redukować te minusy czyli podnosić skuteczność zabiegów kontaktowych. Reszta Informacji w filmie, zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 5979 razy
Parch jabłoni 2015 podsumowanie sezonu cz 2
Podstawą ochrony przeciwko parchowi jest dobre zabezpieczenie drzew preparatami kontaktowymi oraz jak najdłuższe utrzymanie ich na chronionych powierzchniach. Taki jest przepis na sukces, szczególnie podczas ciepłej i suchej wiosny.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 3503 razy
Parch jabłoni 2015 podsumowanie sezonu
Czy rok 2015 był rokiem łatwym pod względem walki z Venturia inaequalis? Pozornie tak, lecz wielu sadowników w swoich sadach dopuściło do porażenia. Przy tak ekstremalnych infekcjach, z jakimi się spotkaliśmy na przełomie kwietnia i maja musimy poruszyć temat skuteczności preparatów. Słuchajcie, oglądajcie i udostępniajcie !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 1577 razy
Topaz - odmiana z przyszłością ?
Topaz - odmiana z przyszłością ?
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 8399 razy
Gloster na różnych podkładkach.
Sezon 2015 był sezonem ciężkim ze względu na panujące susze. Zobaczcie jak w moim sadzie różne podkładki radziły sobie w tym czasie stresu.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 15050 razy
Jabłka na Borneo cz. 2.
Jabłka w Malezji. Sprzedaż jabłek na Borneo .Stragan w Kuching.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 161 razy
Jabłka na Borneo cz. 1.
Jabłka w Malezji.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 528 razy
Jabłka w Singapurze cz. 4.
Z podróży Szymonów do Singapuru. Sprzedaż jabłek w Singapurze. Market w dzielnicy hinduskiej.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 295 razy
Jabłka w Singapurze cz. 5.
Z podróży Szymonów do Singapuru. Sprzedaż jabłek w Singapurze. Bazar w dzielnicy hinduskiej.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 465 razy
Jabłka w Singapurze cz. 3.
Z podróży Szymonów do Singapuru. Sprzedaż jabłek w Singapurze. Jabłka z całego świata.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 376 razy
Zdrowotność jabłek a test skrobiowy.
Test skrobiowy to jedna z najszybszych oceń określających dojrzałość zbiorczą jabłek. Jodek potasu to substancja służąca do przeprowadzania tego badania, to ona zabarwia skrobie znajdującą się w jabłku. Skrobia w jabłku przekształca się w cukier. Stosunek ilości zabarwionej skrobi do niezabarwionej części cukrowej wyznacza dojrzałość owoców. Warto zwrócić uwagę, ze owoce porażone przez choroby, np. zgniliznę komór nasiennych, odznaczają się szybszym rozkładem skrobi w jabłku. Termin zbioru wyznaczamy na podstawie owoców w 100% zdrowotności! Test Skrobiowy jest testem szybkim i prostym, lecz też mniej dokładnym badaniem. Większej dokładność możemy uzyskać w teście Etylenowym czy za pomocą Indeksu Streifa.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 3230 razy
Jabłka w Singapurze cz. 2.
Z podróży Szymonów do Singapuru. Jak sprzedaje się jabłka w Singapurze?
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 435 razy
Miodówka gruszowa cz 1
Warunki pogodowe panujące w okresie letnim uśpiły czujność sadowników i przyczyniły się do znacznego rozwoju populacji szkodników szczególnie w końcówce sezonu wegetacyjnego. Wysokie temperatury w znacznym stopniu blokowały rozwój miodówek na gruszy (wysoka śmiertelność jaj + powolny rozwój nimf pierwszych stadiów rozwojowych) jednak okres wczesno-jesienny przyniósł znaczne ochłodzenie co przyczyniło się do odbudowania populacji tego szkodnika. Jaki był tego efekt ? Zobaczcie sami !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 5149 razy
W Sadzie u Szymona
Doradztwo sadownicze.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 7772 razy
Miodówka gruszowa cz. 3.
Czym jest rosa miodowa ? Do czego służy płachta entomologiczna ? Jak skuteczne są zbiegi środkami ochrony roślin gdy grusze są obłożone miodówkami ? Na te i inne i pytania odpowiadamy w kolejnym odcinku o miodówkach, sprawdźcie sami !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 6964 razy
Celesta w październiku
W październiku utrzymują przyzwoitą jędrność
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 8038 razy
Skutki suszy w nowych nasadzeniach jabłoni.
Drzewka w szkółkach mają dostarczane na pierwszym etapie bardzo dużo wody, aby stymulować ich wzrost. Drzewo przyzwyczaja się do takich warunków i wykonanie wysadzenie w roku suchym, bez dodatkowego nawadniania, powoduje stres, z których drzewko sobie nie poradzi.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 4504 razy
Celesta w połowie września.Wydłużenie zdolności zbiorczej jabłek.
Celesta w połowie września.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 1923 razy
Wrzesniowe mszyce
Powrót mszyc + zagadkowa choroba
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 8612 razy
Rozmowy o wapniu cz. 5. Wapń a susza.
Istnieje konkurencja wapnia z potasem, wapnia z magnezem, wapnia z azotem.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 7353 razy
Susza a wybarwienie jabłek.
Zaczęliśmy rozmawiać o wybarwianiu, skończyliśmy o brunatnej plamistości drzew ziarnkowych. Już niedługo poruszymy te tematy bardzo szczegółowo. Zapraszamy do oglądania!
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 1209 razy
Wilanów 2015 cz. 3
Nowy szkodnik w sadzie w Wilanowie. Zagadka dla widzów.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 564 razy
Wilanów 2015 cz. 2
Rozmowa z prof Tomalą.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 814 razy
Wilanów 2015 cz. 1
Rozmowa z dr Krupą w sadzie SGGW.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 544 razy
Rozmowy o wapniu cz. 4
Podstawą nawożenia jest nawożenie doglebowe. Podcinanie korzeni retarduje nam wzrost drzewa, co wpływa na lepsze dostarczanie składników pokarmowych do owoców. Gleba dla drzewa jest podstawą z której pobiera najwięcej składników pokarmowych, nawożenie dolistne zawsze będzie tylko uzupełnieniem. Aby uzyskać owoce najwyższej jakości trzeba zastosować wszystkie z możliwych zabiegów które przyczyniają się do zwiększenia zawartości wapnia.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 8278 razy
Rozmowy o wapniu cz. 2
Wapń wpływa na transport innych składników pokarmowych.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 10522 razy
Rozmowy o wapniu  cz. 3
Zawartość wapnia w jabłkach możemy zwiększać nie tylko nawożeniem dolistnym. Istotną rolę w zwiększaniu zawartości wapnia odgrywa przerzedzanie, dzięki którym redukujemy ilość jabłek wyrośniętych z pąków lateralnych (bocznych) które zawierają 20% mniej wapnia niż jabłka wyrośnięte z pąków królewskich. Kolejnym zabiegiem jest retardowanie wzrostu drzew, ten zabieg ma na celu ograniczanie negatywnej konkurencji wzrostu wegetatywnego i generatywnego jabłoni. Nie możemy również zapomnieć o zapylaczach.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 14238 razy
Rozmowy o wapniu cz 1
Jak oznaczyć zdolność przechowalniczą jabłek? Z pewnością pomoże nam w tym metoda Ekssena. Polega ona na zanurzeniu reprezentatywnej partii jabłek w roztworze Agrostymu bądź Ethrelu na 90 sekund, następnie jabłka umieszczamy w temperaturze pokojowej. Pierwsze objawy Gorzkiej Plamistości Podskórnej możemy zobaczyć już po 14 dniach.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 7567 razy
Owocówcka w upały.
i jego zależność od temperatury co wpływa na terminy zabiegów .
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 6946 razy
Sam na sam z owocówką.
Żerowanie na jabłku.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 8158 razy
Nie dajmy się zgorzelom.
W zapobieganiu zgorzelom kory najważniejsza jest systematyczność. Systematyczne wycinanie, czyszczenie chorej tkanki z drzewa najlepiej wykonać po zbiorach, kiedy nie ma już tak dużej masy liściowej. Wycięte elementy należy zasmarować Vaporgardem (patrz : http://bioagris.pl/filmy-o-produkcie/vaporgard/ ) z miedzianem. Omówienie zachowania drzewa w przypadku gdy zgorzel kory niszczy część drzewa. Nie czyszczona zgorzel zarażą kolejne partie drzewa. Zobacz również jak zgorzel atakuje młode drzewa tuż po nasadzeniu.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 13864 razy
W pogoni za przędziorkami w sadzie.
Wielu sadowników uważa, że zwalczając przędziorka owocowca preparatami olejowymi na początku sezonu wegetacyjnego, stymulujemy przędziorka chmielowca w późniejszym czasie. To jest MIT, wynikający z nie wiedzy na temat rozwoju tych dwóch gatunków szkodnika. Przędziorek owocowiec zimuje złoża jaja na korze pędów młodszych gałęzi. W przypadku przędziorka chmielowca zimują samice w szczelinach kory, pod ściółką, pod drzewami. Dlatego preparaty olejowe nie są w stanie zniszczyć przędziorka chmielowca, natomiast bezwzględnie są skuteczne wobec przędziorka owocowca. Przędziorek chmielowiec pojawia się dopiero w maju, gdyż wcześniejsze zabiegi nie zwalczają tej odmiany.
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 7936 razy
Monitoring i zwalczanie owocówki jabłkóweczki
Lot motyli drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki jest bardzo rozciągnięty w czasie, przy ostatnich opadach i niskiej temperaturze wstrzymywane jest również składanie przez samice jaj. Zabieg kiedyś wykonać jednak trzeba, co radzimy ? Miłego oglądania !
uprawa jabłek
06 Jun 2018
Oglądane 600 razy