forum sadownicze

Czasu nie kupisz ale możesz go zaoszczędzić, dzięki najnowszym technologiom.
Dla sadowników, którzy chcą więcej czasu spędzić w domu.
forum sadownicze
17 Jul 2019
Oglądane 67 razy
To samo czy nie to samo?
Pierwszy odcinek poświęcony porównaniu aminokwasów pochodzących od dwóch producentów.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 23276 razy
Skąd wziął się Xstress?
Skąd wziął się Xstress?
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 19900 razy
Jak należy sprzedawać jabłka MTAS 2017
Jak należy sprzedawać jabłka MTAS 2017
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 782 razy
Muna - przyszłość Polskich sadów ? MTAS 2017
Muna - przyszłość Polskich sadów ? MTAS 2017
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 5645 razy
Recepta na sukces Polskiego sadownictwa według Prof. Kazimierza Tomali ! MTAS 2017
według Prof. Kazimierza Tomali ! MTAS 2017
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 621 razy
Obcy 8 pasażer Nostromo.
Prezentacja maski z własnym obiegiem powietrza. Na targach sadowniczych w Wilanowie było wiele ciekawych sprzętów które można wykorzystać w sadownictwie i ogrodnictwie. Moją uwagę (poprzednią noc byłem na weselu kolegi Łukasza) przykuła maska która posiadała własny obieg chłodnego powietrza. Oceńcie sami! Pozdrawiam młoda parę !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 289 razy
Złotook
Nareszcie ! Obserwujemy coraz większą aktywność organizmów pożytecznych, w tym złotooków, skorków, biedronek .. Problem z mszycami, który dotknął większość część sadów jabłoniowych był spowodowany m.in. małą liczbą wrogów naturalnych w okresie wiosennym. Zapraszamy do obejrzenia filmu, pokazującego w jaki sposób organizmy pożyteczne przyczyniają się do ograniczania populacji mszyc (mszycy jabłoniowo-babkowej). Bohater dzisiejszego filmu - złotook pospolity ! Niestety trochę wiało przy nagrywaniu ...
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 532 razy
Przewodnik w drzewie.
Przewodnik w drzewie.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1107 razy
Problem z miodówką w czerwcu.
Miodówka, miodówka, miodówka ... kto ma grusze - ma miodówkę. A jak u Was drodzy sadownicy ? Czy uważacie, że produkcja gruszek nie jest warta zachodu z powodu wysokich kosztów zwalczania miodówki ? Nasze obserwacje i prowadzone w IPSAD doświadczenia pokazują, że w walce z miodówką nie stoimy na przegranej pozycji. Poniżej kilka słów odnośnie bieżącej sytuacji \"miodówkowej\".
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1401 razy
Zamieranie grusz i nasz gość specjalny.
Dzisiaj wyjaśniamy przypadek który przesłała nam jedna z naszych fanek. Na Swojej plantacji gruszy Pani Ewelina spotkała się z zamieraniem grusz. Do zamierania grusz doszło przez zeszłoroczną suszę. O istotności wody w pierwszysch latach po posadzeniu wspominaliśmy już w zeszłorocznych filmikach. Typowe jest to że skutki suszy mogliśmy zaobserwować na ziemiach piaszczystych. W drugiej części filmu gościmy panią redaktor czasopisma \"Sad Nowoczesny\" Agnieszkę Okłę, Pani Agnieszka przeprowadziła z nami wywiad który ukarze się w czerwcowym numerze. Zapraszam do prenumeraty!
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1507 razy
Wiśnia kwitnienie.
Wiśnia kwitnienie.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1027 razy
Zabójcza chemia
Ten krótki filmik pokazuje jak zabójcza jest chemia którą wykorzystujemy w sadownictwie! Polecam ludziom o mocnych nerwach! pozdrawiamy!
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 317 razy
Wiśnia uszkodzenia poprzymrozkowe.
Ten film pokazuje jak przymrozek wpłynął na przemarznięcie kwiatów wiśni. Z uszkodzonych kwiatów, świadczy o tym czarny słupek, owoców na pewno nie będzie. W rejonie grójeckim, tam gdzie wystąpił przymrozek, można spodziewać się niższego plonu na praktycznie wszystkich gatunkach. Bardzo ważny jest dobór preparatów stosowanych przed i poprzymrozkowo. Paleta preparatów jest duża, u mnie w sadzie wykorzystuje z powodzeniem wspomniane w filmie środki. Wspomaganie rośliny w momencie szoku wywołanego niską temperaturą jest bardzo ważne w walce o kolejne procenty plonu.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1785 razy
Dziwne zachowanie jednego z kaptanów.
Bywają dni kiedy, mimo poprawności zabiegów i odpowiedniego terminu stosowania, nie jesteśmy pewni czy zabieg zapobiegawczy zadziałał. W filmie przykład własnie takiego dnia. Co o tym myślicie sadownicy? Jaka mogła być tego przyczyna takiego zachowania jednego z kaptanów?
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1991 razy
Znowu o wapniu cz 3
O co chodzi z preparatem BioCal? BioCal aktywuje pobieranie wapnia i transportowanie do komórek które tego potrzebują. Okazuje się ze stosowanie preparatów z tej grupy w kwitnienie, daje dużo większy przypływ wapnia do owoców niż stosowanie innych nawozów wapniowych w późniejszych fazach. Zaletą jest również to, że podczas sezonu stosujemy go tylko 4-krotnie. Fakt, ze między trzecim a czwartym zabiegiem jest długa przerwa w nawożeniu dolistnym wapniem, wtedy w zależności od sezonu można wykonać dodatkowy zabieg. Tak jak w sezonie 2015 dodatkowe zabiegi okazały się konieczne tak przy normalnym układzie pogodowym inne zabiegi wapniowe nie są potrzebne.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 12971 razy
Znowu o wapniu
Znowu rozmawiamy o wapniu, tym razem nasze rozmowy wyjaśniają kiedy zacząć nawożenie pozakorzeniowe tym pierwiastkiem. Sezon 2015 nauczył nas sadowników, że nie możemy czekać na przełom czerwca/lipca z dostarczaniem wapnia ponieważ mogą przyjść wysokie temperatury i nawożenie może stać się nie efektywne. Wapń to nie tylko Gorzka plamistość podskórna, posłuchajcie.!
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 12494 razy
Znowu o wapniu cz 2 .
Wapń to nie tylko gorzka plamistość.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 5486 razy
Mączniak przed kwitnieniem.
Czasami mamy różne zdania, czasami też zasięgamy rad profesorów. Szybka konsultacja i wszystko wiadomo. Mączniak przed kwitnieniem. A wy zabieracie wycięte porażone mączniakiem młode pędy?
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 2512 razy
Choroby kory.
Jak dobrze oczyści rany?
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1604 razy
Wiosenna miodówka 2016
lustracja sadu gruszowego po jesiennym zwalczaniu miodówki
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1311 razy
Wiosenna miodówka 2016 - efekt jesiennych zabiegów
Jesienne zwalczanie miodówki okazuje się bardzo dobrą metodą ograniczenia zagrożenia na kolejny rok. Oczywiście, wybierając produkt do jesiennego zabiegu należy brać pod uwagę ryzyko występowania ras odpornych na typowe grupy środków ochrony roślin: syntetyczne pyretroidy czy produktu fosforoorganiczne. Jesienią 2015 wykonaliśmy doświadczenie - efektu na filmie poniżej ! Zapraszamy do oglądania !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 4033 razy
Misecznik śliwowiec.
W każdym sadzie można znaleźć ciekawe okazy, nawet w Naszych ! Zimujące larwy misecznika śliwowca w otoczeniu spasożytowanego osobnika dorosłego. Przyroda pod binokularem nabiera zupełnie innych kształtów i barw ! Jeżeli chodzi o misecznika, nie zamierzamy specjalnie na niego wykonywać zabiegu, jednak jest preparat, który powinien poradzić sobie z tym problemem. Zapraszamy do oglądania !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 187 razy
Wiosenne zwalczanie przędziorków cz 2
Mówimy o wszystkim tym co ważne i nie boimy się żadnego tematu ! Czy produkt oparty na polimerach silikonu powoduje uszkodzenia przetchlinek na jabłkach ? Wielu sadowników zadawało sobie to samo pytanie w ubiegłym sezonie. My mówimy jak jest ! Zapraszamy do oglądania !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 948 razy
Wiosenne zwalczanie przędziorka owocowca.
Wiosna to okres kiedy rośliny i owady budzą się do życia. Dlatego systematycznie, jeszcze w okresie bezlistnym, należy lustrować sad w kierunku obecności zimujących form szkodników. Jak sobie radzić z ich wczesnowiosennym zwalczaniem jeśli spóźnimy się z zabiegiem lub nie trafimy w \"okno pogodowe\" stosowania olejów parafinowych ? Czy jest dostępny produkt będący bezpieczna alternatywą dla parafiny ? Zapraszamy do oglądania !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1254 razy
Forum sadownicze.Uszkodzenia pomrozowe.
Przeglądając wykresy z rozkładem temperatur w okresie zimowym 2015/2016 możemy zaobserwować moment kiedy nastąpiły znaczne spadki temperatur po bardzo ciepłym grudniu. W styczniu kilkunastostopniowe mrozy mogły spowodować niewielkie przemrożenia u podstawy pąków na jabłoniach oraz krótkopędów na czereśniach. Czy rośliny zdążą zregenerować uszkodzoną tkankę ? Zapraszamy do oglądania !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 267 razy
Fruit Logistyka 2016.
Krótki reportaż z jednych z najlepszych targów owocowo-warzywno-technologicznych (inaczej nie da się tego ująć) na świecie - Fruit Logistyka 2016.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 533 razy
Lustracja sadu. Tajemniczy kanał w gałęzi.
Lustrując sad możemy napotkać na ciekawe objawy występowania różnych gatunków szkodników. Nawet jeśli od razu nie zidentyfikujemy jaki to szkodnik, możemy sięgnąć do książek lub po poradę do specjalistów - tak jak My, a dzięki temu wzbogacamy się o nową wiedzę i nowe doświadczenia ! Trociniarka czerwica to problem starych sadów ? Nie zawsze !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 380 razy
Odpowiedź na pytanie co zrobić aby mieć jakość jak w sklepach w Singapurze?
Odpowiedź na pytanie co zrobić aby mieć jakość jak w sklepach w Singapurze? Trzeba dbać o jakość na każdym etapie uprawy jabłek, przez cały sezon:
1. Wykluczenie wszelkich problemów z korą typu zgorzele i raki 2. Troszczymy się o dostarczanie wapnia już od kwitnienia 3. Zabezpieczenia przed chorobami już od samego początku wegetacji 4. Nawożenie azotowe 5. Nawadnianie we właściwych momentach 6. Regulacja wzrostu 7. Przerzedzanie 8. Cięcia letnie 9. Odpowiedni termin zbioru. 10. Zabiegi pozbiorcze zabezpieczające przed rozwojem chorób przechowalniczych 11. Zabezpieczenie jabłek na czas transportu
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 441 razy
Parch jabłoni 2015 część 3
Parch Jabłoni to temat rozległy. Mamy nadzieje, że temat dokładnie omówiliśmy w poprzednich filmach. W tym filmie ukazujemy wyniki doświadczeń które prowadził Instytut Praktycznego Sadownictwa. Wszystkie preparaty kontaktowe mają minusy które przekładają się na skuteczność, odpowiednimi adiuwantami możemy redukować te minusy czyli podnosić skuteczność zabiegów kontaktowych. Reszta Informacji w filmie, zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 5979 razy
Szymonów podziękowania - 2000 fanów na Facebooku.
Jest nas coraz więcej ! Już ponad dwa tysiące ! Dziękujemy że nas oglądacie i udostępniacie nasze filmy ! Oczywiście prosimy o więcej! POZDRAWIAMY
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 213 razy
Parch jabłoni 2015 podsumowanie sezonu cz 2
Podstawą ochrony przeciwko parchowi jest dobre zabezpieczenie drzew preparatami kontaktowymi oraz jak najdłuższe utrzymanie ich na chronionych powierzchniach. Taki jest przepis na sukces, szczególnie podczas ciepłej i suchej wiosny.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 3503 razy
Grusza - zwalczanie grzybów sadzakowych
Obecność grzybów sadzakowych skutecznie obniża wartość handlową owoców. Czy istnieje możliwość pozbycia się wtórnego problemu jakim są sadzaki i uratowania plonu oraz drzew ? Podzielcie się również Waszymi opiniami lub sposobami radzenia sobie z tym uciążliwym problemem !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 21838 razy
Parch jabłoni 2015 podsumowanie sezonu
Czy rok 2015 był rokiem łatwym pod względem walki z Venturia inaequalis? Pozornie tak, lecz wielu sadowników w swoich sadach dopuściło do porażenia. Przy tak ekstremalnych infekcjach, z jakimi się spotkaliśmy na przełomie kwietnia i maja musimy poruszyć temat skuteczności preparatów. Słuchajcie, oglądajcie i udostępniajcie !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1577 razy
Topaz - odmiana z przyszłością ?
Topaz - odmiana z przyszłością ?
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 8399 razy
Gloster na różnych podkładkach.
Sezon 2015 był sezonem ciężkim ze względu na panujące susze. Zobaczcie jak w moim sadzie różne podkładki radziły sobie w tym czasie stresu.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 15050 razy
Czarna porzeczka w Singapurze.
Zobaczcie jak wygląda promocja czarnej porzeczki w innych stronach świata! Wartości prozdrowotnych czarnej porzeczki nie musimy nikomu przypominać. Polecamy mieszankę czarnej porzeczki i truskawki ! wyborne!
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 245 razy
Zdrowotność jabłek a test skrobiowy.
Test skrobiowy to jedna z najszybszych oceń określających dojrzałość zbiorczą jabłek. Jodek potasu to substancja służąca do przeprowadzania tego badania, to ona zabarwia skrobie znajdującą się w jabłku. Skrobia w jabłku przekształca się w cukier. Stosunek ilości zabarwionej skrobi do niezabarwionej części cukrowej wyznacza dojrzałość owoców. Warto zwrócić uwagę, ze owoce porażone przez choroby, np. zgniliznę komór nasiennych, odznaczają się szybszym rozkładem skrobi w jabłku. Termin zbioru wyznaczamy na podstawie owoców w 100% zdrowotności! Test Skrobiowy jest testem szybkim i prostym, lecz też mniej dokładnym badaniem. Większej dokładność możemy uzyskać w teście Etylenowym czy za pomocą Indeksu Streifa.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 3230 razy
Miodówka gruszowa cz 1
Warunki pogodowe panujące w okresie letnim uśpiły czujność sadowników i przyczyniły się do znacznego rozwoju populacji szkodników szczególnie w końcówce sezonu wegetacyjnego. Wysokie temperatury w znacznym stopniu blokowały rozwój miodówek na gruszy (wysoka śmiertelność jaj + powolny rozwój nimf pierwszych stadiów rozwojowych) jednak okres wczesno-jesienny przyniósł znaczne ochłodzenie co przyczyniło się do odbudowania populacji tego szkodnika. Jaki był tego efekt ? Zobaczcie sami !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 5149 razy
Miodówka gruszowa cz. 3.
Czym jest rosa miodowa ? Do czego służy płachta entomologiczna ? Jak skuteczne są zbiegi środkami ochrony roślin gdy grusze są obłożone miodówkami ? Na te i inne i pytania odpowiadamy w kolejnym odcinku o miodówkach, sprawdźcie sami !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 6964 razy
Celesta w październiku
W październiku utrzymują przyzwoitą jędrność
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 8038 razy
Skutki suszy w nowych nasadzeniach jabłoni.
Drzewka w szkółkach mają dostarczane na pierwszym etapie bardzo dużo wody, aby stymulować ich wzrost. Drzewo przyzwyczaja się do takich warunków i wykonanie wysadzenie w roku suchym, bez dodatkowego nawadniania, powoduje stres, z których drzewko sobie nie poradzi.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 4504 razy
Celesta w połowie września.Wydłużenie zdolności zbiorczej jabłek.
Celesta w połowie września.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1923 razy
Wrzesniowe mszyce
Powrót mszyc + zagadkowa choroba
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 8612 razy
Nawadnianie borówki w czasie upałów.
Posłuchajcie dr. Tomasza Krupy.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1831 razy
Rozmowy o wapniu cz. 5. Wapń a susza.
Istnieje konkurencja wapnia z potasem, wapnia z magnezem, wapnia z azotem.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 7353 razy
Susza a wybarwienie jabłek.
Zaczęliśmy rozmawiać o wybarwianiu, skończyliśmy o brunatnej plamistości drzew ziarnkowych. Już niedługo poruszymy te tematy bardzo szczegółowo. Zapraszamy do oglądania!
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 1209 razy
Wilanów 2015 cz. 3
Nowy szkodnik w sadzie w Wilanowie. Zagadka dla widzów.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 564 razy
Wilanów 2015 cz. 2
Rozmowa z prof Tomalą.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 814 razy
Wilanów 2015 cz. 1
Rozmowa z dr Krupą w sadzie SGGW.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 544 razy
Rozmowy o wapniu cz. 4
Podstawą nawożenia jest nawożenie doglebowe. Podcinanie korzeni retarduje nam wzrost drzewa, co wpływa na lepsze dostarczanie składników pokarmowych do owoców. Gleba dla drzewa jest podstawą z której pobiera najwięcej składników pokarmowych, nawożenie dolistne zawsze będzie tylko uzupełnieniem. Aby uzyskać owoce najwyższej jakości trzeba zastosować wszystkie z możliwych zabiegów które przyczyniają się do zwiększenia zawartości wapnia.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 8278 razy
Rozmowy o wapniu cz. 2
Wapń wpływa na transport innych składników pokarmowych.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 10522 razy
Rozmowy o wapniu  cz. 3
Zawartość wapnia w jabłkach możemy zwiększać nie tylko nawożeniem dolistnym. Istotną rolę w zwiększaniu zawartości wapnia odgrywa przerzedzanie, dzięki którym redukujemy ilość jabłek wyrośniętych z pąków lateralnych (bocznych) które zawierają 20% mniej wapnia niż jabłka wyrośnięte z pąków królewskich. Kolejnym zabiegiem jest retardowanie wzrostu drzew, ten zabieg ma na celu ograniczanie negatywnej konkurencji wzrostu wegetatywnego i generatywnego jabłoni. Nie możemy również zapomnieć o zapylaczach.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 14238 razy
Rozmowy o wapniu cz 1
Jak oznaczyć zdolność przechowalniczą jabłek? Z pewnością pomoże nam w tym metoda Ekssena. Polega ona na zanurzeniu reprezentatywnej partii jabłek w roztworze Agrostymu bądź Ethrelu na 90 sekund, następnie jabłka umieszczamy w temperaturze pokojowej. Pierwsze objawy Gorzkiej Plamistości Podskórnej możemy zobaczyć już po 14 dniach.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 7567 razy
Sam na sam z owocówką.
Żerowanie na jabłku.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 8158 razy
Nie dajmy się zgorzelom.
Zobacz jak zapobiegać rozwijaniu się zgorzeli kory jabłoni.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 13864 razy
W pogoni za przędziorkami w sadzie.
Obalamy mit odnośnie skuteczności zabiegów preparatami olejowymi.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 7936 razy
Monitoring i zwalczanie owocówki jabłkóweczki
Lot motyli drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki jest bardzo rozciągnięty w czasie, przy ostatnich opadach i niskiej temperaturze wstrzymywane jest również składanie przez samice jaj. Zabieg kiedyś wykonać jednak trzeba, co radzimy ? Miłego oglądania !
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 600 razy
Jak opóźnić dojrzewanie czereśni ?
Pamietacie jak w pierwszych naszych filmach po zastosowaniu pewnego (wtedy nie mogliśmy podać nazwy) produktu, jabłka odmiany \'Celesta\' nie opadały ? Teraz juz nazwę możemy podać, produkt nazywa sie Xstress. Zobaczcie co po jego zastosowaniu udało nam sie osiągnąć na czereśni.
forum sadownicze
06 Jun 2018
Oglądane 42238 razy